Hilvan’da 1200 Yaşlı ve Engelliye Evde Bakım Hizmeti

Şanlıurfa’nın Hilvan İlçesi’nde 65 yaş ve üstü bakıma muhtaç bin 200 kişiye evde bakım hizmeti veriliyor.
09 Ekim 2020 Cuma
Hilvan’da 1200 Yaşlı ve Engelliye Evde Bakım Hizmeti

Hilvan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Hilvan Belediyesi ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan sosyal proje kapsamında, merkez ve kırsal mahallelerdeki bakıma muhtaç 65 yaş üstü ve engelli bin 200 kişiye evde bakım hizmeti veriliyor.

Pandemi sürecinin etkisi, yaşı ve fiziksel durumu itibarı ile evden çıkamayan veya kendi kişisel bakım ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olamayan 640 bayan ve 560 erkeğe, görevliler tarafından evleri ziyaret edilerek kişisel bakımları yapılıyor.

Hilvan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından elde edilen verilere göre merkeze bağlı Karacurun, Bahçelievler, Bağlar ve Yeni Mahalle’de başlatılan evde bakım hizmeti kapsamında, yardım ve bakıma muhtaç vatandaşların el, yüz ve saç bakımları yapılıyor. Sağlık ekiplerinin de yer aldığı projede yapılan ev ziyaretlerinde, aile fertleri sağlık kontrolünden geçirip korona virüs ile ilgili bilgilendiriyorlar.

Projede yer alan görevlilerle birlikte ev ziyaretinde bulunan Kaymakam Coşkun Doğan ve Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, sağlık kontrolleri ve bakımları yapılan vatandaşlarla sohbet edip diğer ihtiyaçlarının karşılanması noktasında yardımcı oluyorlar.

Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık ‘Özellikle 65 yaş ve üstü bakıma muhtaç engelli amca ve teyzelerimize aylık olarak, saç bakımı, sakal tıraşı, cilt bakımı gibi fiziksel bakımlar bakımlarının yanında, isteğe bağlı olarak teyzelerimizin ellerine ve saçına kına yakılıyor. Vatandaşlarımızın memnun kaldığı bu sosyal proje, önümüzdeki kısa sürede merkez 4 mahallede başlatılan proje kırsal mahallelerde de uygulanacaktır. Bu projenin mimarı İlçe Kaymakamımız Sayın Coşkun Doğan’a teşekkür ediyorum. Belediye olarak bu ve buna benzer her türlü projey sonuna kadar desteklemeye devam edeceğiz’ dedi.

‘Evde bakım projesi’ ile ilgili konuşan Hilvan Kaymakamı Coşkun Doğan ‘Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlettir. Gençlik nasıl doğalsa, yaşlılık da insanoğlunun kaçınılmazı bir ömür mevsimidir. Allah’Tan bir kaza bela gelmezse bu yaşlılık evresini mutlaka tadacaktır. Cumhuriyetimiz, kimsesizlerin kimsesidir. Yaklaşık bir ayda Hilvan’da 65 yaş üstü vatandaşlarımızın 2022 sayılı kanun kapsamında, yani muhtaç ve kimsesi olmayan, bakıma ihtiyacı olan yaşlılarımızı bakım projesine aldık. Bu projede erkek vatandaşlarımızın sakalı var ise makine ile düzeltiyoruz, saç tıraşlarını yapıp tırnaklarını kesiyor, ateş ve tansiyonlarını ölçerek kontrol ediyoruz. Sağlık

çalışanı arkadaşımız korona virüs tedbirleri hakkında bilgiler verip, uyması gereken kuralları hatırlatıyor. Kadın vatandaşlarımız ise benzer şekilde saçlarını kesiyor, isteyenin saçına kına yakıyor, el ve yüz kremlenerek bakımları yapılıyor. Pandemi süreciyle birlikte bu proje ilk olarak Hilvan’da başladı. Şuanda 4 merkez mahallede 350’si kadın ve 261’i erkek olmak üzere toplam 611 vatandaşımıza ulaşmış bulunmaktayız. Devletin her zamana yanında olacağına hissettireceğiz ve onların yalnız olmadıklarını birlik ve beraber olduğumuzu kendilerine ifade edeceğiz. Bu proje sosyal bir proje olmakla beraber kurumların uyum içerisinde iş birliği içerisinde çalıştığı bir projedir. Halk eğitim merkezimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız bu projeyi beraber götürmektedirler. Proje kapsamında toplam 2 usta öğreticimiz, 8 kursiyerimiz görev almaktadır. Böylelikle insanımıza ulaşıyor kedilerinin sosyal ihtiyaçlarını gideriyoruz.

‘Hilvan’daki vatandaşlarımızın sorumluyum’

Kaymakam Doğan, ‘Ben Hilvan’da bütün vatandaşlarımın midesinden sorumluyum bir insanım bir gün aç yatıyorsa öncelikle sorumlusu benim. Bu anlamda kim benim karşıma çıkıp yemek istiyorsa, ekmek istiyorsa kendilerini geciktirmeksizin kendilerini aş evlerine alıyoruz” ifadelerini kullandı..