Japonya’dan Hilvan’a Yerel Hibe Desteği

Japonya’dan Hilvan’a Yerel Hibe Desteği

Japonya Büyükelçiliği Yerel Projelere Hibe Programı kapsamında kabul ettiği Hilvan Belediyesi Mobil Sağlık Tarama Aracı projesinin onayı öncesinde Hilvan’da incelemelerde bulundu.

Hilvan Belediyesinin kırsal kesimler başta olmak üzere sağlık hizmetini vermeyi planladığı Mobil Sağlık Tarama Aracı projesini değerlendirmek üzere Hilvan’a gelen Japonya Büyükelçiliği Ekonomi Bölümü İkinci Katibi Wataru ISHII Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık ile görüştü.

İkilinin yaptığı görüşmenin ardından yapılan açıklamada Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık ‘Japonya Büyükelçiliği’nin 2023 yılı Yerel Projelere Hibe Programı proje başvuru döneminde, Hilvan’ın kırsal kesimleri başta olmak üzere sağlık hizmetini zamanında ve yeterli alamayan vatandaşlarımıza sağlık desteği hizmeti vermek amacıyla başvuruda bulunduk. Mobil Sağlık Tarama Aracı’nın sağlanması için hazırladığımız proje elçilik tarafından kabul edildi. Projenin Tokyo merkezli onaylanması için Japonya Büyükelçiliği’nden gelen Ekonomi Bölümü İkinci Kâtibi Sayın Wataru ISHII ile görüştük. Daha önce de kadın eğitiminin desteklenmesi amacıyla yine Japonya Büyükelçiliği’nden destek almıştık. Bu nedenle Japonya Hükümetine ve Büyükleçiliği’ne teşekkür ediyorum’ dedi.

Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık ile görüşen Wataru ISHII ‘Hilvan Belediyesi’nin bize yapmış olduğu başvurudan dolayı çok mutluyuz. Kendi vatandaşlarına karşı duyarlılık gösteren Sayın Başkana teşekkür ediyoruz. Bugün burada yapacağımız görüşmenin ardından hedef kitlenin yaşadığı bölgelerde saha inceleme çalışmalarımız olacaktır’ şeklinde konuştu.

Heyet, Hilvan Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nde görevli proje koordinatörleri ile birlikte Hoşin Mahallesi’nde ve mevsimlik işçilerin çalıştığı alanlarda incelemelerde bulundu.