Ovacık Mahallesinde Şire Şenliği Düzenlendi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Hilvan Belediyesi İş birliği ile Hilvan’ın Ovacık Kırsal Mahallesi’nde Şire Şenliği düzenlendi.
22 Eylül 2021 Çarşamba
Ovacık Mahallesinde Şire Şenliği Düzenlendi

Ovacık Mahallesi’nde bu yıl ilki düzenlenen Şire Şenliği etkinliğine Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, ŞUTSO Başkanı İbrahim Halil Peltek, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, AK Parti Hilvan İlçe Başkanı Mustafa Cidir, Esnaf Sanatkârlar ve Odalar Birliği Başkanı Mehmet Şefik Bakay, Kamu Kurum Amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Festivalde açıklamalarda bulunan Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık; ‘Bugün, örnek köyümüz Hesenik’te yetiştirilip işlenen her bir salkım üzümün kendine göre bir zahmeti ve zahmeti olduğu kadar da çok tatlı bir telaşı var. İnsanlık tarihinin başlangıcı olan bu zengin ve verimli topraklarda en güzel aromaya sahip üzümler, tamamen insan gücü ve doğal olarak işlenip kış mevsiminin en güzel sofralığı ve ikramı olarak sunulmaktadır.

Hesenig’in meşhur şiresinden elde edilen bu ürünleri dünyaya tanıtmak amacıyla proje ekibimiz tarafından bir marka çalışması yapıldı. Yapılan bu çalışmalar sonucunda ‘Uluslararası Hilvan Ovacık/ Hesenik Bağ Bozumu Kerge Festivali’ markasını Hilvan belediyesi olarak tescilledik.

İnşallah en kısa zamanda ülke olarak pandemi sürecini geride bırakıp önümüzdeki bağbozumu sezonunda uluslararası büyük bir festivali hepimiz burada birlik ve beraberlik içerisinde geçireceğiz.

Bu vesile ile bugün burada gerçekleştirilen şire şenliğinde emeği geçen başta Ovacık mahallemizin emektar kadınlarına, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeynel Abidin Beyazgül’e, Büyükşehir Kültür ve Turizm Daire Başkanı Niyazi Kocadağ’a ve ekibine teşekkür ederim.’ İfadelerini kullandı.