Özgeçmişi

Aslan Ali BAYIK

1961 Yılında Hilvan’ın Kepirhisar Köyü’nde doğdu.

İlkokulu doğduğu köy olan Kepirhisar’da okuduktan sonra orta ve lise öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı. 1984 yılında iş hayatına başlayan Bayık, 1988 yılına kadar Hilvan Belediyesi’nde Su İşleri’nden sorumlu memur olarak çalıştı. Ardından Şanlıurfa Belediyesi’ne geçerek belediyenin çeşitli birimlerinde idareci olarak çalışma hayatını sürdürdü.

25 yıl boyunca belediyecilik yapan Aslan Ali Bayık, iş hayatıyla beraber eğitim hayatını da devam ettirerek Harran Üniversitesi İklimlendirme Programından mezun oldu. Edindiği belediyecilik tecrübelerini hayata geçirmek ve ilçesine hizmet etmek amacıyla 2004 yılında siyasete atıldı. AK Parti’den Belediye Başkan Adayı oldu ancak çok az bir farkla seçimi kaybetti. Halk ile iç içe ve bütünleşerek yaşamına devam eden Bayık, çıktığı siyaset yolundan yılmayarak 2009 seçimlerinde yeniden Belediye Başkanlığı’na aday oldu. 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Saadet Partisi’nden girdiği başkanlık yarışını kazanan Aslan Ali Bayık, “Hilvan Sevdalısı” sloganıyla girdiği hizmet yolunda birçok ilke imza atarak Hilvan’a yenilikçi bir belediyecilik anlayışını getirdi. Bayık, ilçesine en iyi şekilde hizmet vermek ve hayalindeki projeleri daha erken hayata geçirmek için 28 Aralık 2010 tarihinde AK Parti’ye geçiş yaptı. Belediye başkanlığı yaptığı birinci dönemde Hilvan’ın en büyük sorunu olan başta içme suyu olmak üzere, altyapı ve üstyapı sorunlarını gidererek geleceğe yönelik kalıcı çalışmalara imza attı. 2014 Mahalli İdareler Genel Mahalli Seçimleri’nde yeniden Ak Parti’den Başkan Adayı oldu ve yeniden seçimi kazandı. İkinci döneminde de başlattığı sosyal projelerle yeniliğe devam eden Bayık, Eğitim başta olmak üzere mesleki ve iş istihdamına yönelik hayata geçirdiği girişimci projelerle birçok yüzlerce gencin Türkiye’deki çeşitli üniversitelere girmesini sağladı. Aynı şekilde kadın istihdamına yönelik olarak belediye bünyesinde kurduğu Kadın Kültür Merkezleri ile sayıları binleri aşan ev hanımının meslek sahibi olmasını ve iş istihdamını sağladı.

2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Ak parti’den yeniden aday olan Aslan Ali Bayık, seçimi büyük bir farkla kazanarak üçüncü defa Hilvan Belediye Başkanı seçildi. Gerek aile içinde, gerek çalışma ortamında ve gerekse de halk içinde mütevazi kişiliğiyle bilinen Aslan Ali Bayık evli ve 6 çocuk babasıdır.